read feed rss acasa stiri din politica stiri din economie stiri din societate stiri din sanatate descopera stiri mondene stiri diverse stiri externe design

Dinamo Zagreb se vinde greu in UEFA Champions League.

design
design
09 Dec. 11 | DIVERSE
Aseara am asistat la... cel mai nesimtit blat din istoria fotbalului -- un dublu aranjament in cea mai importanta competitie sportiva inter-cluburi a lumii. Aranjamentele au avut loc in grupa D a UEFA Champions League, la meciurile Dinamo Zagreb - Olimpique Lyon si Ajax - Real Madrid.
ZOOM & GALERIE
Ambele meciuri au inceput la aceeasi ora, iar rezultatele n'aveau sa conteze in niciun fel pentru Real Madrid si Dinamo Zagreb -- spaniolii fiind deja calificati, iar croatii descalificati. Singurele echipe care inca luptau pentru obtinerea calificarii de pe pozitia a 2-a a grupei erau Ajax si Lyon.

puncte goluri marcate goluri primite golaveraj
2. Ajax 8 6 3 +3
3. Lyon 5 2 6 -4

Acestea erau pozitiile celor doua echipe in clasamentul grupei D la inceputul serii. Singura sansa a francezilor de a se califica in detrimentul lui Ajax era castigarea meciului de la Zagreb, cu conditia ca Ajax sa piarda partida sustinuta pe teren propriu cu Real Madrid. Iar asta nu oricum, deoarece daca nu s-ar fi intamplat totul la scoruri de maidan Lyon n'avea decat sa egaleze Ajax-ul la puncte. Cum in dubla mansa dintre cele doua echipe scorul a fost de 0-0, diferenta s-ar fi facut la golaveraj, iar Ajax avea un golaveraj de +3. Adica de +7 fata de -4 al Lyon-ului.

Asadar, Lyon-ul avea nevoie sa castige la scor la Zagreb, iar Ajax sa piarda la scor pe teren propriu. La Amsterdam, Ajax-ul a fost condus de Real cu 0-1, apoi a marcat doua goluri perfect valabile care au fost anulate pe motiv de offside. La finalul primei reprize Real a majorat scorul la 0-2, iar scorul de 0-3 a fost stabilit in minutul 90. Insa n'am nicio indoiala ca istoria partidei s-ar fi scris altfel daca olandezilor nu le-ar fi fost anulate cele doua goluri.

La Zagreb, Dinamo a condus Lyon-ul cu 1-0, francezii egalandu-i pe croati in minutul 45. In repriza a 2-a Lyon avea nevoie sa inscrie o ploaie de goluri pentru a se califica, sa nu primeasca niciunul, iar Ajax sa nu marcheze la Amsterdam. Si miracolul s-a intamplat...

Francezii au inceput repriza secunda inscriind doua goluri in decurs de 40 de secunde (ambele in minutul 48), si inca patru goluri... in urmatoarele 28 de minute. Lyon a inscris 7 goluri la Zagreb intr-un interval de 31 de minute, in conditiile in care inscrisese doar 2 goluri in toate cele 5 partide (plus o repriza) desfasurate pana atunci in grupa. In minutul 76 al partidei Lyon era egala la puncte cu Ajax si avea un golaveraj de +2 fata de +1 al olandezilor condusi cu 0-2 de Real.

Convingerea mea ferma este ca ambele meciuri au fost aranjate. La Amsterdam arbitrii au avut misiunea de a anula orice gol al lui Ajax pe care l-ar fi putut anula dintr-un motiv inventat (offside, fault in atac etc.), in speranta ca Real Madrid va reduce semnificativ golaverajul olandezilor inscriindu-le cat mai multe goluri. La Zagreb, dupa modul in care a evoluat scorul, impresia mea este ca croatii au cerut mai mult decat erau dispusi sa ofere francezii, motiv pentru care au vandut meciul abia la pauza -- in al 12-lea ceas, Lyon avand atunci de ales intre eliminare si acceptarea termenilor croatilor.

2. Lyon 8 9 7 +2
3. Ajax 8 6 6 0

Acestea sunt pozitiile celor doua echipe la finalul grupei D. In ciuda scorului de maidan inregistrat la Zagreb, validarea golurilor inscrise Realului de olandezi ar fi insemnat cel putin un scor final de 2-3 in loc de 0-3. Asta ar fi pus Ajax si Lyon intr-o egalitate perfecta, iar UEFA urma sa traga la sorti echipa care merge mai departe. Probabil ca si tragerea la sorti ar fi fost aranjata, ca doar avea sa fie facuta de UEFA, iar presedintele forului este un francez -- Michel Platini.

In imaginea de mai sus este surprins momentul in care unul dintre jucatorii din apararea lui Dinamo Zagreb ii face cu ochiul si ii arata "ok" cu degetul atacantului lui Lyon care vroia sa scoata din plasa portii mingea de 5-1 pentru francezi. Cam amical gestul pentru un jucator umilit pe teren propriu, nu credeti? Aminteste mai degraba de calmul unui corupt multumit de targul facut.